ТАКЕ ДУРНЕ, ТА ЩЕ Й НЕ ХИТРЕ,

або Як Рашка за прикладом унтер-офіцерської вдови футбольним скандалом сама себе відшмагала

Бувають ситуації, в яких краще змовчати, чим у бійку з дурної голови лізти. Саме в такій ситуації опинилися росіяни, що затіяли скандал відносно нової форми збірної України, в якій національна команда виступатиме на Євро-2020. Але спершу нагадаю загально відомі факти з блогу Дениса Поповича.

«ЧУЄ КІШКА, ЧИЄ М’ЯСО З’ЇЛА…

 Союз європейських футбольних асоціацій (УЄФА) розглянув претензії Росії щодо нової форми збірної України, в якій вона має намір виступати на Євро-2020. На футболках зображені карта України з окупованим Кримом, а також гасло: «Слава Україні! – Героям Слава!». УЄФА зажадав прибрати слова «Героям Слава!», тим самим знайшовши компроміс у навколофутбольному скандалі, який наполегливо роздмухувала в останні дні російська сторона. У РФ вирішили представити це як свою перемогу, але чи так це насправді?

Нова форма збірної України, в якій національна команда виступатиме на Євро-2020 була представлена ​​6 червня. На ній, зокрема, були зображені контури України в міжнародно-визнаних кордонах 2013 року. Тобто вони включали і окупований Росією Крим, і захоплені бойовиками території Донбасу. Крім того, на футболці був розміщений слоган «Слава Україні – Героям Слава!  При цьому фраза «Слава Україні!» нанесена на зовнішню частину коміра футболки (на спині), а «Героям Слава!» – на внутрішню.

Елементи дизайну футболки викликали обурення в Росії. Головною причиною був український Крим. Першим «заборонити» українську форму зажадав депутат Держдуми РФ Дмитро Свищев. За його словами, зображення на футболках збірної України є «політичною декларацією», якій «не повинно бути місця на спортивних стадіонах». Російський депутат назвав Крим «територією Російської Федерації».

Зі схожою заявою виступив і почесний президент російського футбольного союзу (РФС) В’ячеслав Колосков. Він висловив надію, що «в УЄФА заборонять форму». «Є регламент, де чітко прописано, які символи і прапори можна зображувати. На тренувальній формі вони можуть так зробити, а на бойовій – не мають права», – зазначив Колосков.

У відповідь на запит російських журналістів в УЄФА відповіли, що футболка збірної України на Євро-2020 «затверджена УЄФА відповідно до правил екіпіровки». Однак у РФС на цьому не заспокоїлися і звернулися в УЄФА з відповідною скаргою.

Відповідь на цю скаргу прийшла 10 червня. В УЄФА визнали, що конкретне поєднання двох гасел «Слава Україні! – Героям Слава!» вважається «винятково політичним за своєю природою, а також має історичний і мілітаристський підтекст». Тому українську сторону зобов’язали прибрати з футболок слоган «Героям Слава!»  Українську приналежність Криму в УЄФА під сумнів не поставили, особливо відзначивши, що територіальні межі країни, зображені на футболці, визнаються міжнародною спільнотою, зокрема ООН.

Нагадаємо, що частина слогану «Героям Слава!» розташована на внутрішній частині футболки, а тому помітити її просто неможливо. Здавалося б – дрібниця. Але в Росії все одно подали це рішення як найбільшу перемогу своєї футбольної «дипломатії», забувши мабуть, що початкові претензії стосувалися куди більш значної і принципової позиції – української приналежності Криму. А ось на ці претензії УЄФА якраз і не «повівся», красномовно показав, що в світі не забули, кому насправді належить Крим.

Втім, В’ячеслав Колосков це рішення УЄФА назвав недостатнім і закликав «не приплітати» в ситуацію ООН: «Це футбол, в нього грають за правилами. Все чітко прописано, винаходять якісь норми і регламенти. Ніяких контурів не повинно бути або слоганів. Ззаду повинен бути номер і прізвище, а на грудях знак збірної».

Зважаючи на вплив Колоскова на європейські та й світові футбольні справи, можна припустити, що інцидент ще не вичерпаний. Однак затіяний росіянами навколофутбольний скандал, напевно, підняв аукціонну вартість української футболки з повною версією гасла «Слава Україні – Героям Слава!» до небувалих висот.

Зрозуміло й інше. Наявне рішення УЄФА, особливо з урахуванням того, що спонсором цієї організації є російський «Газпром», сміливо можна назвати компромісним, але на користь України. В РФС можуть скільки завгодно говорити про те, що футбол має перебувати поза політикою, але саме в політику в Росії і почали грати, влаштувавши скандал щодо дизайну збірної України. Але цим росіяни лише показали справедливість всім відомої приказки: «Чує кішка, чиє м’ясо з’їла».

А тепер щодо претензій Колоскова та іншої російської навколо футбольної кампанії. Погодьтесь, але ж вони таки справедливі… формально! Тому що порушують загально прийняті правила екіпіровки. І мали б бути задоволені УЄФА. Тим більше, що саме російський «Газпром» є спонсором цієї організації. Але єдине, чого домоглися росіяни – це принизливого для них компроміса. Який, по великому рахунку, виглядає як насмішка. Більш того, знущання: заборонили гасло «Героям Слава!», що й так не видно, адже зображено на внутрішній стороні футболки.

До того ж у розумінні всесвітньго українства ці гасла нероздільні і сприймаються як єдино ціле. Намагання їх розірвати придає їм особливу значущість і сприймається в підсвідомості як черговий акт російської агресії з відповідним до нього ставленням. Це – по-перше.

По-друге, не можуть не дивувати, м`яко кажучи, заклики Колоскова строго дотримуватися діючих правил. І це говорить представник країни, яка, «починаючи з 1925 року уклала 58 договорів, угод і конференцій з іншими державами. 45 (!) з яких вона порушила, перервала або вийшла в односторонньому порядку. З 12 пактів про ненапад, укладених з 1925 року, були порушені 10 (!), з яких 4 вже після 1945 року. З 18 союзницьких угод порушені 15, з них 12 після 1945 року. Уже після війни СРСР уклав з 1946 року 6 договорів про мир і з яких 3 (!) були порушені до 1957 року». Дані наведені Канцлером Німеччини Конрадом Аденауером в другому томі спогадів.

І, нарешті, по-трете: затіяна росіянами футбольна склока стала чудовим інформаційним приводом для контпрогандистської всесвітньої акції проти агресивної міжнародної політики Кремля, яка практично нічого не коштувала першоджерелу скандала – Україні. Більше того, стала чудовим приводом для її популяризації на міжнародній арені, привертання всесвітньої уваги к загарбницькому захопленню Росієй Крима, військовим діям агресора на сході України.

Чи цього добивалися в Кремлі, роздмухуючи футбольний скандал навколо української футбольної екіпіровки?! Може, краще було змовчати, щоб не привертати в черговий раз уваги до своєї бандитської поведінки на міжнародній арені. Але цим росіяни лише показали справедливість всім відомої приказки: «чує кішка, чиє м’ясо з’їла», тому й огризається…

Що не кажіть, а воно не тільки дурне, а ще й не хитре. Саме на міжнародний осуд наривається. Як тут не погодитись з тим, що, «Росіянин є найбільший і наінагліший брехун в усьому світі». І це сказав не автор, а популярний російський класик И.С.Тургенев. Чи, наприклад, не дослухатися до Федора Достоєвського, який назвав Росію «народом, який блукає по Європі і шукає що можна зруйнувати, знищити лише заради розваги». А їм, безумовно, видніше!..

Вадим КЛИМЕНТЬЄВ

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *