ПОЧЕМУ ЖУРНАЛИСТИКА ДЕГРАДИРУЕТ?

В цивилизованных странах медиа являются четвертой властью. В Украине — слугой прикупивших или заполучивших их господ! Почему?»

В минувший четверг состоялось очередное заседание дискуссионного клуба ДОО НСЖУ  на тему «Симптомы, причины, следствия кризиса и деградации этических норм в журналистике. Кто виноват?»

Докладчики председатель областной организации НСЖУ Алексей КОВАЛЬЧУК и ведущий дисклуба Вадим КЛИМЕНТЬЕВ.  

Тезисы докладов, мнения участников дискуссии и ведущих аналитиков, как обычно, подаются в конспектном изложении. Окончательные выводы, как всегда, за читателями.

(Часть I — https://piston.net.ua/election-bass/smi-1/;     

  ч. 2 — https://piston.net.ua/election-bass/smi-2/).

II. ВЛАСТЬ И МЕДИА (окончание)

А теперь, как и обещали, напомним и конкретизируем ряд отмеченных выше характерных моментов, проявившихся во взаимоотношениях нынешней власти и СМИ, с последующими выводами…

НАДМЕННОСТЬ, ЛИЦЕМЕРИЕ, ЧВАНСТВО, ТЩЕСЛАВИЕ, ТРУСОСТЬ И ДУРДОМ В ОДНОМ ФЛАКОНЕ

Олексій Братущак нагадав, що це президент Володимир Зеленський на старті своєї політичної кар’єри сказав журналістам: «Я вам нічого не винен». А потім замість обіцяної пресконференції дав інтерв’ю актору: «Нам обіцяли пресконференцію – і ми взамін отримали продовження серіалу «Слуга народу». І після цього журналісти винні?»

Голова Офісу президента України Андрій Богдан вважає, що журналістика як «четверта влада» є «глибоко корумпованою», а тому – потребує «очищення». На початку серпня 2019 року  він заявив про свою політичну силу «Слуга народу»: «ми спілкуємось із суспільством без посередників, без журналістів». 

29 серпня видання «theБабель» повідомило, що в фракції «Слуга народу» начебто обрали трьох спікерів, які можуть говорити журналістам, що вважатимуть за потрібне, — це Дмитро Разумков, Олександр Корнієнко і Давид Арахамія. За словами співрозмовника видання, у фракції визначили групу з 50 депутатів, яким дозволяється ходити по ефірах. Повідомляється, що 28 серпня депутатам від «Слуги народу» нібито роздали тези, як правильно відповідати на запитання преси.

Во фракции президентской  партии «Слуга народа» есть  психически больные и «просто сумасшедшие» люди. Об этом рассказал руководитель Офиса президента Владимира Зеленского Андрей Богдан в интервью BBC. Он подтвердил, что в списке партии  есть  свадебный фотограф, люди, которые ранее на рынке продавали фрукты. Из всех них Офис президента пытается       «сформировать команду».

СПІЛКУВАННЯ БЕЗ ПОСЕРЕДНИКІВ

Уже в перші 100 днів Зеленського його офіс вирішив, що в інформаційній політиці будуть робити ставку на так зване «пряме спілкування із суспільством». 

«Мы провели анализ и поняли, что люди не хотят смотреть президента на пресс-конференциях, в интервью телеканалам, СМИ, во время коротких пресс-подходов. Они хотят слушать его напрямую – в камеру, хотят прямого разговора с президентом», – розповів наприкінці липня в інтерв’ю Інтерфаксу Кирило Тимошенко.

ПРОВОКАЦИЯ БОГДАНА ПРОТИВ МЕДИА

1 серпня українські ЗМІ поширили відповідну новину з посиланням на джерела в Офісі президента. Підтвердженням нібито мало бути фото заяви Богдана.

Проте дуже швидко журналісти зрозуміли, що поширили непідтверджену інформацію.

Стало очевидно, що і Богдан, і ОПУ, та й президент Володимир Зеленський просто приколюються й використовують медіа. Причому всі медіа країни…

«Навіщо підривати довіру до традиційних ЗМІ? У чому прикол? Це прикол і стьоб над традиційними медіа, а також введення в оману виборців. Демонстрація їм, що не вірте нікому, тільки нашому телеграму та інстаграму. Постправда в чистому її прояві», – виклала свою версію події журналістка журналу «Новое время» Христина Бердинських.

«Представники Офісу президента свідомо сприяли поширенню неправдивої новини: передали копію заяви одночасно декільком журналістам та протягом доби не підтверджували і не спростовували її достовірності. Отже, йдеться про цілеспрямовану провокацію проти засобів масової інформації. Готовність нової влади поширювати дезінформацію – тривожний дзвоник, що вимагає від журналістів не забувати про ретельну перевірку заяв та жорсткий контроль дій політиків», – йшлося в спільній заяві медійників щодо ситуації з поширенням інформації про «відставку Богдана».

СВОБОДА СЛОВА ПО ШУФРИЧУ

На чолі комітету з питань свободи слова опинився Нестор Шуфрич. Хоча комітету і обрізали повноваження, але це призначення, як ми вже наголошували,  спричинило обурення медійників.

«Медіарух закликає новообрані партії і насамперед президентську політсилу «Слуга народу» не допустити головування в комітеті свободи слова представника ОПЗЖ, члени якої використовують підконтрольні медіа для пропаганди та маніпуляцій і брали безпосередню участь в утисках свободи слова», – йшлося в спільній заяві Медіаруху напередодні голосування в парламенті за формування комітетів.

Цю заяву партія Зеленського проігнорувала.

«Це кадрове рішення було розцінено як жест зневаги до медіаспільноти та громадянського суспільства загалом. Але, схоже, саме на такий ефект автори рішення і сподівалися. На тлі раптових обшуків на Суспільному все це бачиться досить похмуро», – йшлося в статті «Похід проти медіа» журналу «Тиждень».

ЗАКРИТТЯ ЗАСІДАНЬ УРЯДУ ВІД ПРЕСИ Є ЗГОРТАННЯМ ВІДКРИТОСТІ ТА ПРОЗОРОСТІ ОРГАНІВ ВЛАДИ – ЮРИСТ ІМІ

(02.09.2019) Недопуск журналістів на засідання Кабінету Міністрів є порушенням вимог чинного законодавства України про інформацію і свідчить про згортання принципів відкритості і прозорості діяльності органів державної влади в Україні.  

Про це сказав юрист ІМІ Алі Сафаров, коментуючи повідомлення прем’єр-міністра України Олексія Гончарука про зміни формату проведення засідань уряду, згідно з якими від журналістів закривають засідання.

Юрист нагадав, що, відповідно до частини першої статті 3 Закону “Про Кабінет Міністрів України”, діяльність Кабміну ґрунтується на принципах верховенства права, законності, поділу державної влади, безперервності, колегіальності, солідарної відповідальності, відкритості та прозорості. А стаття 25 Закону України “Про інформацію” передбачає право журналіста відвідувати відкриті заходи органів державної влади, робити записи, зокрема фото- і відеозаписи тощо». 

ВЛАДА ВВАЖАЄ КРИТИКУ БРУДОМ?!

(25.10.2019) Позаштатний радник заступника голови Офісу президента Максим Кречетов 25 жовтня на конференції National media talk у Києві, як повідомляє Інтерфакс-Україна, выдповідаючи на  питання про те, чи готова влада лояльно ставитися до конструктивної критики, зазначив: “Звичайно готова… Але цієї критики дуже невеликий відсоток порівняно з усім брудом”.

“ПРЯМІ КОМУНІКАЦІЇ” ЗЕЛЕНСЬКОГО В СОЦМЕРЕЖАХ ПОКИ ПРОГРАЮТЬ ТРАДИЦІЙНИМ МЕДІА

 (01.11.2019) «У людей нет целостной картинки шагов Зеленського», – казав в інтерв’ю Інтерфаксу головний комунікаційник Офісу президента Кирило Тимошенко. Було це ще в серпні.

Тоді ж чиновник розповідав про розроблену стратегію комунікації, створення сторінок у соцемережах та телеграм-канали. Усе задля прямої розмови президента з людьми.

Проте вже в жовтні на Банковій визнали – був брак з комунікаціями.

Заявив про проблеми з комунікаціями і сам Зеленський. Зокрема, у контексті протестів та «формули Штайнмаєра».

«Я впевнений, що більшість людей, яка там була (на акціях «Ні капітуляції». – Ред.), прийшла тому, що не було комунікації зі мною», – цитував президента Укрінформ з пресмарафону.

Саме провал з комунікаціями став однією з причин проведення пресмарафону.

ГО “Інститут масової інформації” дослідила так звану «пряму комунікацію президента з народом», яка відбувалася за допомогою соцмереж.

*   *   *

 «КАША ШТАЙНМАЄРА». УКРАЇНЦІ НЕ МОЖУТЬ ЗРОЗУМІТИ З НОВИН СУТЬ ФОРМУЛИ

1 жовтня Кучма підписав лист із «формулою Штайнмаєра». Того ж дня виявилося, що офіційний Київ таки провалив інформаційний супровід однієї з найважливіших тем. Як наслідок – масштабна акція протесту на майдані та по всій країні.

Друга тема, яка припала на перший період, – це телефонні розмови Зеленського з Трампом. Американський президент постав на порозі можливого імпічменту. А Україна зі своїм президентом – потрапила чи не у всі світові ЗМІ. Зеленський знову-таки уникав коментарів на цю тему.

Провал з комунікаціями та прямим спілкуванням із суспільством без посередників, по суті, визнали і на Банковій. Як наслідок – 14-годинний пресмарафон Зеленського.

Але чи змінилося щось після цього в прямих комунікаціях?

*   *   *

ПРО ЗАДЕКЛАРОВАНИЙ НАМІР ЗАДОВОЛЬНИТИ БАЖАННЯ УКРАЇНЦІВ «СЛУХАТИ ПРЕЗИДЕНТА НАПРЯМУ – В КАМЕРУ»

За весь період дослідження Зеленський виклав лише два подібних відео.

Перше – 23 вересня із закликом звертатися до НАБУ, якщо українцям стає відомо про корупційні злочини.

Друге – 3 жовтня зі зверненням «зрада відміняється».

Ці відео не були традиційними для Зеленського – записом на телефон, а робилися з професійною апаратурою в Офісі президента. Проте і вони мали гарні показники перегляду у фейсбуці: 1 млн 50 тисяч перше і 318 тисяч друге.

Але знову-таки цю можливість Зеленський активно не використовує. По суті, він міг мати свій невеличкий інформаційний телеканал у соцмережах. Але не має. 

Це було б не так критично для комунікацій президента із суспільством, якби він не ігнорував медіа. І насамперед телеканали, які все-таки мають значно ширшу аудиторію за акаунти Зеленського в соцмережах.

І останнє з дослідження…

*   *   *

ОП НЕ СТАВ АКТИВНІШЕ ВИКОРИСТОВУВАТИ СОЦМЕРЕЖІ

Чи змінилося щось у другому періоді дослідження?

Дещо активнішим став акаунт самого Зеленського, але його відносне збільшення присутності в соцмережах все одно не перевищило 10 постів за два тижні дослідження.

По суті, не змінилося і якісне наповнення соцмереж. Хіба кілька постів стосувались актуальних питань. Та й ті було зроблено на основі спілкування Зеленського з журналістами під час пресмарафону. А от пряма комунікація без посередників так і не стала якісною та своєчасною.

 ВИСНОВКИ З ДОСЛІДЖЕННЯ

Дослідження якісно та кількісно підтвердило проблеми Зеленського та Офісу президента в прямих комунікаціях із суспільством. Ані президент, ані його комунікаційники не використовують можливостей соцмереж для донесення суспільно важливої інформації, не роз’яснюють складних питань та не реагують активно на резонансні події.

І навіть після визнання браку комунікацій у сфері соцмереж нічого суттєво не змінилося, система лишається такою, як і була. Замість цього Зеленський пішов на 14-годинну розмову з журналістами.

Таким чином, проголошені діджиталізація Офісу президента та стратегія Банкової для присутності в соцмережах залишаються або гарними словами Зе-чиновників, або свідчать про їх невідповідність ситуації та викликам, які стоять перед Зеленським.

СВЯТО МЕСТО ПУСТО НЕ БЫВАЕТ: СИСТЕМУ КОММУНИКАЦИИ ВЛАСТИ ЗАМЕНИЛ «КВАРТАЛЬНЫЙ» СТЁБ

(02.11.19) «Студія “Квартал 95”» перетворюється на суб’єкт абсолютної влади, — стверджує Андрій Кокотюха. — Країна у стані війни щонайменше з 1 січня поточного року живе за сценарієм, написаним авторами сатиричних скетчів та гумористичних шоу». Наочний приклад скандальний ефір «Вечірнього кварталу» і Національного хору імені Григорія Верьовки, виконавших брудну пісню про погорілицю Валерію Гонтареву.

«Емоційно реагуючи на скандальний номер, — пише автор, — ви навряд задумалися, що згадане виробничо-творче об’єднання — приватна структура. Отже, в нашому випадку, поки що  не можливо пояснити, як на «Студію “Квартал 95”» раптом почала працювати велика держава, котра за неповних тридцять років пережила два Майдани. Чому Україна, країна у стані війни, щонайменше з 1 січня поточного року живе за сценарієм, написаним авторами сатиричних скетчів та гумористичних шоу.

Актори-коміки та всі, хто з ними працював, нині задають порядок денний в усіх сферах: політичній, економічній, інформаційній, соціальній, освітній, культурній. Здається, сфера впливу кварталівців не поширилася хіба на спорт та погоду.

Так під прикриттям «повного перезавантаження» відбувся модернізований, якщо хочете — диджиталізований варіант пролетарської революції. Оригінал якої мали сто років тому, та й наслідки аналогічні.

Як результат, у вигляді «Студії “Квартал 95”» українці отримали те саме «начальство» радянського чи неорадянського штибу, із яким сперечатися — собі дорожче.

Тобто відмовитися від сумнівної співпраці можна — в теорії. А на практиці: ну його в баню, сваритися з Компартією. В нашому випадку, — «Кварталом-95».

Фокус у тому, що «Студія “Квартал 95”» — не політична структура. Але в Україні навіть продавчиня городини з вуличного базару, не кажучи вже про таксистів, знають: «Квартал» — недоторкані. «Квартал» — це голова держави, СБУ, парламентська монобільшість, РНБО. Ще трохи — і кварталівці стануть начальниками ЖЕКів та патрульними поліцейськими».

Приклад тому — заява «Студії “Квартал 95”» після скандалу з хором: «Наш гумор — наша зброя. Ми будемо з гордістю займатися своєю справою».

Отже, основою державної політики України відтепер стали веселощі, тролінг і, як наслідок, зняття із себе будь-якої відповідальності. Таким чином виправдовується безкарність як складова всесильності і всемогутності», — пише Кокотюха. (Докладніше тут: https://detector.media/infospace/article/172091/2019-11-02-yak-studiya-kvartal-95-peretvoryuetsya-na-subekt-absolyutnoi-vladi/).

ОТ АВТОРА: БУМЕРАНГ УЖЕ ВОЗВРАЩАЕТСЯ!..

Объявив на свою голову войну медиа на поражение, недалёкая власть не учла главного. Зло, как бумеранг, всегда  возвращается к своему первоисточнику и больно бьет его тем же концом по тому же месту. И этот «обратный» процесс уже входит в активную фазу.

С чего бы это несокрушимый и вечно улыбающийся весельчак глава Офиса президента А. Богдан так проникновенно жаловался на днях «Украинской правде» на «проседание» рейтинга президента и на то, что Владимир Зеленский очень устал от негативной информации о своей деятельности в СМИ, социальных сетях, и довольно болезненно воспринимает критику. (Подробнее — здесь: https://prm.ua/tse-duzhe-bolisno-bogdan-povidomiv-pro-strazhdannya-zelenskogo-cherez-kritiku-u-zmi-i-sotsmerezhah/).

«То ли ещё будет, Ой-ой-ой!», — ответим нашим «революционерам» словами из «Песенки первоклассника» Аллы Пугачевой. Тем более, что поводов для этой критики президент с его командой дает более чем достаточно. 

У меня нет никаких сомнений, кто победит в ней. «Не трогай собаку, когда она спит». Правильно. Если ты многое поставил на карту — не трогай газетчиков», — сказал более столетия назад Марк Твен. Похоже, эта истина так и не дошла до наших властных выскочек. Как и то, что «пресса получит информацию либо от вас, либо от ваших злейших врагов. Отгораживаясь от неё, вы ничего не выиграете» (Джон Сирз).

А теперь обратимся к экономической ситуации, в которой вынуждены работать медиа. Течнее, к интересам тех, кто её формирует.

(Продолжение следует).

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *