ДОЖИВЕМО ДО СТА, А ПОТIМ ПОРИБАЛИМО

Як у гонитвi за вічним життям не вкоротити собі віку

Здобутки і міфи   геронтологiї

Вадим КЛИМЕНТЬЄВ

Підготовлена ​​книга в тому ж 2008 році, що і попереднє аналітично-сатиричне дослідження «Особливості національного пияцтва». (Знайомтеся з вже розміщеними в «Нашій бібліотеці» частинами).

Частина III

ПРО ОСОБЛИВОСТІ І РЕЦЕПТИ ДОВГОЛІТТЯ НАУКОВЦІ, ВІКОВА МУДРІСТЬ,  НАРОДНІ ЦІЛИТЕЛІ І САМІ ДОВГОЖИТЕЛІ

(Продовження).

14. У жінок свої Особливості

 Ніщо так не старить жінку,

як думки про старість.

П’ЯТЬ ЗОЛОТИХ ПРАВИЛ, ЯК ЗБЕРЕГТИ СЕРЦЕ ЖІНЦІ
 

 Якщо взяти до уваги, що серцево-судинні захворювання – основна причина смерті й інвалідності західних жінок, турбота про серце повинна стати головним пріоритетом.

Недавнє дослідження, проведене стокгольмським інститутом Каролінкса, доводить, що, якщо жінка додержується наступних рекомендацій, які стосуються дієти і способу життя, вона може на 92% знизити імовірність інфаркту.

Це усього лише 5 корисних для серця звичок:


1. Їсти зелень, фрукти, овочі, рибу, а також продукти, які піддаються мінімальній переробці.
2. Помірковано вживати алкоголь.
3. Стежити за своєю талією і прагнути, щоб її обсяг не перевищував обсяг стегон.
4. Щодня ходити або їздити на велосипеді 40 хвилин і 1 годину на тиждень присвячувати гімнастиці.
5. Не курити.


У ході дослідження, проведеного Агнетою Акессон і надрукованого в Archives of Internal Medicine, були проаналізовані звички, пов’язані з харчуванням і способом життя, серед 24500 жінок у постменопаузі. Жінки, що додержуються цих рекомендацій, на 92% знижують імовірність інфаркту, однак автори відзначають, що, на жаль, тільки 5% жінок безумовно відповідають усім цим рекомендаціям разом узятим.


Головне – не здаватися, тому що, як відзначають учені, кожна з цих звичок знижує небезпеку серцево-судинних захворювань. Так, наприклад, жінки, що вживають здорову їжу й алкоголь у помірних кількостях, мають на 57% менше шансів постраждати від інфаркту.

ВЧЕНІ СТВЕРДЖУЮТЬ: ЖІНКАМ ШКІДЛИВО ЗАНАДТО БАГАТО ПРАЦЮВАТИ

    Зайві години, проведені на службі, задають їм значно більшої шкоди, ніж представникам сильної статі. Цей факт недавно вдалося довести експериментально працівникам Інституту екології та еволюції РАН ім. Сєвєрцова.

    Причиною того — стрес, якому всі ми неминуче піддаємо себе, занадто напружено працюючи, повідомляє газета „Труд”. Інтенсивно роблячи кар’єру,  жінки починають палити одну сигарету за другою, пити багато кави, дратуватися, погано спати ночами, — інакше кажучи, незворотно руйнують свій організм. Саме це — такого висновку дійшли фахівці з Інституту екології та еволюції — стає однією з головних причин жіночого безпліддя та інших тяжких захворювань, на які страждає слабка половина людства.

    — Не слід вважати, що перенапруження на роботі аж ніяк не позначається на здоров’ї та самопочутті чоловіків, — міркує старший науковий працівник інституту доктор біологічних наук Ольга Силаєва. — Харчуючись фаст-фудом і багато нервуючи, вони теж псують собі шлунок, серце й підривають нервову систему. Однак механізм дії стресу, як нам удалося встановити, тут різний. Напружений графік роботи більш негативно позначається саме на жінках.

Дами-трудоголіки споживають більше закусок з високим змістом жирів, цукру та кофеїну, менше рухаються, легко впадають у тяжку залежність від тютюнопаліния й різних стимуляторів. Овочів і фруктів вони майже не їдять, зате різко збільшують кількість перекусів між основними прийомами їжі.

Проводячи на службі по 10—12 годин на день, бідолахи гризуть шоколадки й запивають їх тонізуючими напоями. Інші через кожні годину-півтори бігають у буфет, поглинаючи сосиски й булочки. Людей, які підсвідомо звертаються до їжі як до методу втечі від дійсності, називають емоційними їдцями. Коли такий їдець відчуває, що чимось стривожений або збуджений, то прагне сховатися від неприємних переживань, переключивши увагу на продукти.

Булімія стає все більш поширеною формою жіночого неврозу. Один із її наслідків — нервова анорексія: боячись поправитися після чергового гастрономічного бенкету, жінка штучно викликає блювоту. І так — багато разів на день. Результат — витончення кісток, випадання волосся, те ж таки безпліддя… Виходить зачароване коло.

ОКРІП НА ГОЛОВУ

    При виснажливих головних болях, що стають постійними супутницями таких жінок, вони ковтають анальгетики, запиваючи їх коньяком. Дехто користується досить “лютим” рецептом: обливають окропом серветку або рушник і кладуть на потилицю й шию.

    — Дійсно, на короткий час такий гарячий компрес розганяє кров і знімає біль, — продовжує професор Силаєва. — Однак для закупорених судин це — додатковий потужний стрес. Жінки, котрі регулярно використовують подібний засіб, ризикують дістати крововилив у мозок. І, на жаль, таких випадків чимало. Навпаки, якщо вас мучить мігрень, корисні прохолодні обтирання голови та шиї, вправи із закритими очима, ковток свіжого повітря. Однак аж ніяк не алкоголь і гарячі ванни, у поєднанні одне з одним вони особливо небезпечні.

    На думку вчених, на чоловіків понаднормові години особливого впливу не мають: сильна половина людства продовжує пити каву та палити “у звичному режимі”, незважаючи на обсяг роботи. Інакше кажучи, чоловічій фізіології не шкодить напружена праця.

    Не дивно, що жінки й чоловіки по-різному працюють: адже навіть генетично вони сильно відрізняються одне від одного. У ході експериментів на тваринах і людях-добровольцях удалося встановити: тисячі ідентичних генів у тих самих органах чоловіків і жінок поводяться по-різному. Можливо, саме тому одна й та ж хвороба часто розвивається в них неоднаково й вимагає різного лікування.

ЕМАНСИПАЦІЯ — ШЛЯХ ДО МОГИЛИ

    Вчені з інших країн поки що не визначилися, погоджуватися з нашими вченими чи ні. Британські біофізики дійшли висновку: жіноча емансипація являє собою загрозу здоров’ю жінок і, в остаточному підсумку, уже в доступному для огляду майбутньому призведе до скорочення їхнього життя.

    Результати досліджень, проведених працівниками Британського бюро з вивчення тривалості життя, були оприлюднені в журналі “The Journal” — органі інституту страхування життя. У дослідженні стверджується: до кінця нинішнього століття чоловіки, котрі нині живуть на п’ять-сім років менше від жінок, обженуть їх за тривалістю життя.

    А причина цього, стверджують вчені, — зростання споживання алкоголю та великий відсоток дам, котрі палять, а також число жінок, котрі інтенсивно працюють, що все збільшується. Рівність із чоловіками на ринку праці, стверджують учені, вбиває жінок.

    Директор Інституту страхування життя Керолайн Інстанс зазначає: “Цілком логічно припустити: якщо жінки все більше стають схожими на чоловіків, їхня тривалість життя також повинна наближатися до чоловічої”. Зрозуміло, ці висловлювання вже викликали хвилю протестів у тих, хто бореться за права жінок: вони поспішили назвати дослідження шовіністичним підтасуванням.

ЖИТТЯ ЖІНОК ПОДОВЖУЮТЬ СКАНДАЛИ

    Чому жінки так люблять бити посуд? Невже під час сварки без винищування чашок і тарілок ну ніяк не можна обійтися?


    Обійтися можна, вважають психологи, але краще, якщо посуд усе-таки буде розбитий. Справа в тім, що з погляду фізіології при стресі різко збільшується зміст тривожних гормонів — норадреналіна й адреналіну, у результаті чого організм переходить у стан готовності до фізичних дій (тікати, трощити).

Якщо ж при сварці ніякої «м’язової активності» не відбулося, то нервова напруга залишається і гормональна система приходить у норму набагато повільніше. Тому з погляду психологів, биття посуду – корисне заняття, при якому агресія переноситься на інший об’єкт. Якщо вам необхідно дати вихід негативним емоціям – не баритеся, тільки виливайте свій «праведний» гнів на чому-небудь неживому.

БЕРЕЖІТЬ ЧОЛОВІКІВ!

    Однак прояв агресивності може бути корисний для жінок і шкідливим для чоловіків. Так, німецькі вчені з Берлінського університету виявили, що бурхливі скандали з лементом і биттям посуду знімають у жінок стрес і знижують ризик передчасної смерті від інфарктів і інсультів.

    Однак у чоловіків усе навпаки: зовнішні прояви агресивності погіршують самопочуття і підвищують імовірність різних захворювань. Наприклад, на 20% збільшується ризик інфаркту міокарда; на 30% — ризик серцевих аритмій, у тому числі небезпечних видів тахікардії; на 10% — ризик утворення тромбів.

СКАНДАЛ – ПОКАЗНИК СЕКСУАЛЬНОЇ ПРОБЛЕМИ

    Безсумнівно, скандал — це форма розрядки емоційної напруги. От що пише про скандал найвідоміший психолог Эріх Берн: «Скандал є болісним, але ефективним способом рішення різних сексуальних проблем. Скандал можуть почати дві будь-яких людини, що прагнуть уникнути сексуальної близькості. Емоційна розрядка, що відбувається під час скандалу, є заміщенням тієї емоційної розрядки, що чоловік і жінка повинні отримувати при інтимній близькості».

    До класичного скандалу близька така форма психологічної розрядки, як інсценована реакція. Людина, у якого нагромадився запас негативної емоційної напруженості, шукає таку ситуацію, у якій він міг би розрядитися. Дійсно, пошук конфліктних ситуацій не рідкість, особливо в сімейному житті. Є дуже точні вирази — людина «чіпляється» до всьому, «наривається» на скандал.     

    Часто прості побутові вирази відбивають суть психологічного конфлікту набагато точніше, ніж професійна термінологія.

СКАНДАЛ ЯК ВИД СПОРТУ

    Емоційні сплески, що ведуть до скандалу, виникають, як правило, на рівному місці і сварка розпалюється по приводах, що мають досить непряме відношення до самого конфлікту. Приводом для такого скандалу може послужити будь-яка дрібниця. Власне, скандал і існує, щоб скинути емоційну напругу, це схоже на спалювання калорій у спортзалі.

     У ситуації, коли партнери однаково сприймають що відбувається, обоє одержують своєрідне задоволення від сцени, що відбулася, а потім можна і розбитий посуд разом зібрати. Треба сказати, що в такій ситуації і конфлікту як такого немає. Але якщо відношення до подібних речей різне, то і всі супутні  скандалові лементи, сльози і биття посуду діють гнитюче, псують здоров’я.

ЕМОЦІЙНА РОЗРЯДКА

    Як же ми себе почуваємо після такого скандалу? Приходить деяка розслабленість, полегшення і почуття провини стосовно того, з ким ми дозволили собі таку агресивну форму поводження. Звичайно незабаром після такого скандалу його учасники миряться. Створюється враження, що мало місце «скидання» зайво нагромадженої негативної інформації і деструктивних емоцій. Люди стабілізували свої відносини, і, можливо, місяцями будуть поводитися стримано по відношенню друг до друга.

ЯК МИ ВИГЛЯДАЄМО З БОКУ

    Якщо придивитися до людей, що виявилися втягненими в сцену, то обличчя їх червоніють, руки тремтять, підвищується пітливість. Створюється враження, що всі стримувані емоції, як би одночасно прорвавши греблю, вирвалися назовні. Вони обрушують один на одного потік взаємних обвинувачень, при цьому вимовляють слова, що не вживають у звичайному житті. Форма вираження думок теж далеко не та, до якої прибігають, коли з’ясовують відносини в повсякденному житті. І створюється враження, що та інформація друг про друга, що люди стримували, прорвалася назовні, і це виглядає іноді воістину катастрофічно.

СВАРІТЬСЯ ЗА ПРАВИЛАМИ

    Просто разюче, наскільки недоречно часом ми вирішуємо з’ясувати відносини: дружина спізнюється на роботу, їй треба встигнути нагодувати дитину і зібрати її в школу, а чоловік раптом починає кричати і вимагати щось. Або ж навпаки, чоловік узяв із собою термінову роботу додому, а дружині здумалося з’ясовувати відносини.

    Але як би ні були розгвинчені нерви, сваритися треба за правилами. Ви ж не хочете почати зі скандалу і закінчити розводом, правда?

    Правило перше. Ні в якому разі не можна вдаватися до використання невизначених слів «завжди» і «ніколи». Набагато краще докори будувати на конкретних прикладах.

    Правило друге. Обвинувачення повинні бути конкретними, а не театральні фрази типу «Ти мені все життя загубив, через тебе я така стала!»

    Правило третє. І, звичайно, незважаючи на пориви люті і гніву, у дружини повинно вистачати здорового глузду на те, щоб не ображати чоловіка, не переходити певні кордони. Краще розбити пару тарілок, чим сказати чоловіку, що він невдаха.

    Правило четверте. Багато жінок дуже практичні, і ніколи не візьмуться бити якісь улюблені і дорогі речі. Чоловіки ж, навпроти, у пориві запросто можуть запустити дорогою лампою в не менш дорогий телевізор. Тому, якщо ви розважливі, прагматичні і шкодуєте нажите разом добро, поведіть чоловіка під час такої сцени на беспечну відстань від дорогих і тендітних предметів.

Які наслідки скандалу для родини?

    Іноді позитивні, якщо обоє грають у гру – емоційну розрядку. Але частіше скандали мають деструктивні наслідки для родини.

    І все-таки, незважаючи ні на що, конфлікти можуть бути творчими – партнери повинні виявити терпіння у відносинах друг до друга, витримку і відмовитися від образ, приниження; зайнятися пошуком причин виникнення конфлікту.

Взаємна готовність до ведення діалогу, старання змінити сформовані відносини – от що сприяє збереженню родини. І, як результат, налагоджуються відносини, спілкування стає більш конструктивним, усвідомлюються взаємні претензії і вдається виробити єдину позицію в рішенні спірних проблем.

Перевір себе!

Нескладний тест допоможе визначити, наскільки жінка піддається стресам

    (Додай собі два очки за кожну позитивну відповідь і одне — за відповідь “не знаю”)

1. Я людина, яка одночасно робить кілька справ.

    Якщо ти можеш робити принаймні дві речі одночасно — це про тебе.

2. Я люблю, щоб усе було на своїх місцях.

    Якщо під час телефонної розмови ти тягнеш шнур, аби поправити картинку на стіні, — це про тебе.

3. Телефонні дзвінки мене не радують.

    Якщо в тебе кожний дзвінок асоціюється з новою проблемою, що доведеться вирішувати, додай собі ще одне очко.

4.Я нетерпляча з тими, хто робить усе не так швидко й добре, як я сама.

5.Я завжди незадоволена своїми досягненнями.

6. Я занадто жорстко планую свій час.

7. Потай я люблю змагатися.

8. Робота для мене як наркотик.

    Якщо ти говориш: “Чим більше в мене справ, тим більше я встигаю”, то це про тебе.

9. Ненавиджу чекати!

    Якщо ти в цьому тесті набрала хоча б одне очко, то ти явно піддана стресам.

Поради на кожен день

ЯК боротиСЯ зі стресом:

    • Намагайся завжди робити тільки одну справу.

    • Як-небудь залиш годинник вдома. Ну і як, скільки разів ти подивилася на своє порожнє зап’ястя?

    • Запиши на магнітофон свою телефонну розмову або бесіду за столом, а потім прослухай. Зверни увагу: швидко чи повільно ти говорила, як запитувала й вислуховувала відповіді. Чи не намагалася прискорити розмову, підказуючи співрозмовникові закінчення фраз?

    • Вирушаючи за покупками, ставай у найдовшу чергу, щоб навчитися чекати без роздратування. Зроби так, аби час минув приємно. Подумай про життя оточуючих людей. Освіжи приємні спогади. Помрій про прекрасне майбутнє.

    • Подовгу дивися на себе в дзеркало, як мінімум два рази на день, і шукай сліди роздратування, утоми або напруженого стану. Постарайся запам’ятати ці вирази, щоб відчувати без дзеркала, коли вони в тебе з’являються.

    • Частіше смійся й посміхайся. Роби це навмисне, згадуючи приємні або забавні випадки. Не чекай, щоб сміх або посмішка прийшли до тебе, — просто посміхнися.

В США ЧОЛОВІКИ ЩАСЛИВІШІ ЗА ЖІНОК…

Дослідники США прийшли висновку, що на сьогодні жінки нещасніші за чоловіків. У сучасних жінок з’явилося більше можливостей, щоб реалізувати себе. Але разом із тим у них додалося проблем, свідчать дані дослідження.

Вчені стверджують, як повідомляє ФактNews, що сучасні чоловіки навчилися більше відпочивати і менше працювати, тоді як сучасні жінки працюють значно більше, ніж представниці слабкої статі в 60-і роки.

У своєму дослідженні подружжя-економіст Бетсі Стівенсон і Джастін Волферс з Університету Пенсільванії стверджує, що в 1976 році 16 % чоловіків були задоволені своїм життям. На сьогоднішній день кількість щасливих чоловіків збільшилася до 25%.

Проте кількість щасливих жінок сягає лише позначки 22%.

Як стверджують учені, 40 років тому жінки були щасливіші, оскільки мали менше амбіцій. Вони порівнювали себе з іншими представницями своєї статі, але ніколи не рівнялися на чоловіків.

Проте у жінок з’явилися нові цілі в житті. Окрім сім’ї та дітей, вони хочуть зробити кар’єру.

Дослідники Університету Нью-Джерсі з’ясували, що сучасні чоловіки прагнуть менше займатися тим, що їм не подобаються. А жінки, окрім ведення домашнього господарства, змушені заробляти гроші.

Згідно з опитуванням, у наш час жінка проводить 23 години на тиждень за рутинним заняттям, а чоловік — лише 2 години.

За твердженням дослідників, сучасні жінки просто не встигають зробити все заплановане, тому часто відчувають себе незадоволеними.

…А В УКРАЇНІ ВСЕ НАВПАКИ

Чотири роки тому  в Україні смертність чоловіків віком 25—29 років перевищила жіночу в чотири рази, 30—34 років — у чотири з половиною. А серед 80-літніх українців на 1000 бабусь припадає лише 300 дідусів. Тому якщо ви жінка й маєте намір довго жити, у вас 700 шансів із тисячі залишитися вдовою.

    Вік українця коротший за вік американця, західноєвропейця чи японця. Та незалежно від рівня життя й географічного розташування над сильною половиною людства завис дамоклов меч: чоловіки вмирають раніше від жінок.

Молодість і чоловіча стать — головні чинники ранньої смертності, попереджають американські ЗМІ. Згідно з дослідженням, оприлюдненим у журналі Еvоlutiоnаry Рsyсhоlogy, чоловіки в розквіті сил складають основну групу ризику передчасної смертності.

    На думку соціального психолога Мічиганского університету Даніеля Крюгера, в наші дні бути чоловіком дуже небезпечно. Чоловіча стать — головний демографічний чинник ранньої смертності в розвинутих країнах, говорить учений.

    Згідно з дослідженням, оприлюдненим у новому міжнародному медичному журналі JMHG, чоловіки удвоє частіше, ніж жінки, вмирають у віці до 75 років, вони більш схильні до ракових пухлин і частіше йдуть із життя через захворювання серця, інсульти, інфекції і вроджені хвороби.

    А The Indереndеnt класифікує сильну cтать як захворювання. “Бути чоловіком — вcе одно що мати остаточний діагноз, який передчасно забере твоє життя”, — вважає доктор Алан Вайт із Великобританії. На його думку, щоб змінити ситуацію, медики повинні спрямовувати зусилля на зміцнення чоловічого здоров’я.

    Демографічні дослідження констатують, що вік чоловіка коротший від жіночого. Біологічні причини цього явища наукою до кінця не з’ясовані. Є припущення, що це наслідок гіршої порівняно з жінками пристосованості чоловіків до екстремальних умов існування й меншої стійкості до хвороб. Проте природа забезпечує певний “запас” чоловіків при народженні — за всіх часів хлопчиків з’являється на світ більше, ніж дівчаток. Наприклад, в Україні на 100 дівчаток народжується 106—107 хлопчиків.

    Однак уже до 25-літнього віку співвідношення статей вирівнюється, а від 25-ти і старше жінки переважають. Слід зазначити, що ще в 1989 році перевищення чисельності жінок фіксувалося лише з 32-річного віку. Це говорить про те, що тепер в Україні в юнацькому віці гинуть набагато більше чоловіків, ніж 15 років тому.

    Вітчизняна статистика вибудувала сумний рейтинг із більш ніж двохсот смертей чоловіків. На першому місці — хвороби системи кровообігу, на другому — рак, на третьому — нещасні випадки, на четвертому — хвороби органів дихання.

    До речі, одну із психологічних причин перевищення чоловічої смертності над жіночою можна визначити як слабість інстинкту самозбереження в сильної половини. Жінки більше обережні, не схильні до безоглядного ризику. Справді, в Україні від нещасних випадків гинуть в 4,7 раза частіше чоловіки, ніж жінки. Крім того, самогубців-чоловіків більше, ніж жінок, у 8 разів.

КЛІМАКС ВИЗНАЛИ ПОДАРУНКОМ ПРИРОДИ


     Не секрет, що слова «клімакс» і «менопауза» аж ніяк не пестять слух тих дам, кому вже довелось розміняти свій п’ятий десяток. Більшості сучасних жінок, сповідуючих активний спосіб життя, нудить від ідеї про те, що від деяких його радостей усього через кілька років прийдеться відмовитися. Однак засмучуватися не слід, стверджують учені. Мудра природа запускає зміни в жіночому організмі саме тоді, коли це найбільш доцільно, і робиться це в інтересах усього суспільства.


    Група антропологів з Університету Ньюкасла на чолі з Дэвидом Снерли піддала зміни в організмі жінки, що відбуваються в період менопаузи, усебічному дослідженню, щоб відповісти нарешті на питання, що мучило, напевно, мільйони жінок на протязі усієї людської історії: «Чому так рано?». Справді, чому організм жінок втрачає, як говорять біологи, здатність до розмноження саме в 50 років, коли попереду ще третина, а в деяких і половина життя? Дотепер щодо цього існувало дві версії. Перша з них полягала в тім, що після п’ятого десятка вагітність може бути шкідлива і навіть смертельно небезпечна як для матері, так і для дитини, тому природа завбачливо виключає таку можливість. Друга звертала увагу на те, що після 50-ти задачею жінки вже стає виховання не дітей, а онуків — і саме до цього готує їх природа настільки радикальним шляхом.


    Виявилося, що як практика, так і теорія однозначно вказують на справедливість другої гіпотези. Так, соціологи вивчили дати народжень і смертей 5,5 тисячі чоловік у Гамбії до того, як у цій країні почала розвиватися медицина. Виявилося, що шанси місцевої дитини на виживання знижувалися в десять разів, якщо його мати вмирала до досягнення їм дворічного віку, але підвищувалися вдвічі, якщо в живих залишалася бабуся.
    Остаточно переконати скептиків покликана складена вченими математична модель. Вони створили уявне суспільство, у якому час приходу менопаузи можна варіювати від 50 до 65 років. Виявилося, що популяція росте швидше всього саме в тих випадках, коли критичний вік мінімальний. У світлі сучасних проблем, пов’язаних з демографічним вибухом у третіх країнах, це не виглядає однозначним благом, однак з погляду природи все правильно — чим більше, тим краще.


    Таким чином, природа цілком закономірно уготовила жінкам після 50 років тиху старість в оточенні онуків. Однак при цьому вона прорахувалася, ощаслививши їх надлишковим зарядом життєвих сил. Інакше чим пояснити той факт, що багато пенсіонерок (як і пенсіонери) ведуть досить активне статтєве життя і навіть народжують дітей. Останній випадок такого роду був зареєстрований у Румунії, де 67-літня Адріана Илієску народила дівчаток-двойняшек. На жаль, вижила тільки одна дитина, передає «Ранок.ru».

    А втім цей „прорахунок” природи піддає серйозному сумніву інше дослідження…

ВІДДАЛИТИ МЕНОПАУЗУ – ДОПОМОГТИ МОЗКОВІ


   
Відомо, і підтвердженням цього є статистичні дані, що старече слабоумство, хвороби Паркінсона й Альцгеймера, як здається, частіше уражають жінок, чим чоловіків, повідомляє ІноПреса.


    Відповідь була емпіричною: це ціна за велику тривалість життя в жінок (чоловіки вмирають раніш). Частіше ця закономірність виявляється в 80-літніх жінок, як правило, вдів або самотніх, котрі звичайно не мають суспільних або культурних інтересів, що тренують сіру речовину.


    А менопауза? До останнього часу її зв’язували з психосоциальними рецидивами хвороби, але ніяк не з причинами захворювання. Однак з недавніх пір стало рости число прихильників гіпотези про ролі естрогенів (жіночих гормонів, вироблених яєчниками) у розвитку сірої речовини (якого в жінок менше, ніж білої речовини: але це ніяк не відбивається на інтелекті) і підтримці гарного здоров’я. Дослідження підтверджують правильність цього припущення.


    Ученими з Mayo Clinic Rochester (Миннесота) було проведено велике епідеміологічне дослідження за участю 4600 жінок. Отримані 2 результати: перший – чим раніше припиняється виробництво естрогенів, тим вище з віком небезпека нейродегенеративних ризиків, другий – замісна терапія, як захист мозку, має сенс у віці 50-55 років.

    Чому? Для цього, виявляється, є дуже вагомі причини…

ЕСТРОГЕН ВІДСУНЕ КЛІМАКС І ОМОЛОДИТЬ?!

    Століттями кращі лікарі билися над еліксиром молодості й от нарешті в 60-х роках ХХ сторіччя, на думку багатьох, одержали перше наближення до нього. Мова йде про жіночий гормон естроген, що при введенні в організм здатний відсувати час настання клімаксу. Здавалося, що вирвати в природи цю поступку удасться без втрат.

     Піонером естрогеновой терапії став американський гінеколог Роберт Вільсон, що давав своїм пацієнткам постбальзаковского віку естроген в… таблетках від вагітності. У цьому він був, без сумніву, прав, тому що бабусі молоділи просто на очах (за кілька тижнів!), у них знову і з завидною регулярністю починалися місячні, а також поверталося здавалося б давно забуте лібідо.

    Це чудово і само по собі — з’являється можливість продовжити активне статтєве життя жінок за 50 і за 60 років — і плюс до того ж не старіє шкіра, поліпшується пам’ять, удвічі знижується ризик серцево-судинних захворювань і рака кишечнику. Також удвічі знижується ризик остеопороза (крихкості кісток, що звичайно виявляється в людей похилого віку).

    У 1966 році вийшла книга Вільсона, що стала бестселером, «Вічна жіночність», і естроген почав свій тріумфальний хід по Америці. Зараз чудодійний гормон, ставши популярними ліками в США, добрався до Росії, причому не тільки до Москви, але і «до самих до окраїн».

    Але раптом виявилося (з’ясували це вчені в тій же Америці), що тривале застосування естрогена дає 30-процентне збільшення ризику захворювання раком молочної залози й істотно підвищує ризик виникнення рака матки. А чудодійний ефект, що омолоджує, вимагає саме тривалого застосування гормону.

    Ці зведення були надруковані в сугубо науковому виданні «Нью Ингланд джорнал оф медицин», але моментально стали сенсацією. Затурбувалися і лікарі, і фармацевти, і насамперед самі жінки.

    Рівень естрогена починає підвищуватися в дівчинок у віці приблизно 8 років, що в остаточному підсумку приводить до формування вторинних статєвих ознак, початку менструацій і пробудженню інтересу до протилежної статі.

Приблизно в 25 років рівень естрогена в організмі починає поступово знижуватися, але років до 40 на сексуальності жінок це майже не відбивається. Потім настає менопауза — менструації стають менш регулярними, шкіра стає сухіше, волосся — ламким.

    Але якщо, скажемо, у 50 років почати естрогенову терапію, то природу удасться обдурити і запустити механізм статєвого дозрівання по-новому. Так от тільки обдурити природу безкарно не удалося.

    Ризику раку матки, здається, удалося уникнути, комбінуючи естроген із прогестином, синтетичним прогестероном — ще одним жіночим гормоном. Але рак молочної залози продовжує загрожувати жінкам, що приймають «еліксир молодості».

    Може бути, весь цей галас навколо естрогена — не більш, ніж підступ конкурентів? Зрештою, жінки старше 50 років умирають від серцево-судинних захворювань (якщо пом’ятаєте, естроген удвічі зменшує їхню загрозу) у 8 разів частіше, ніж від раку молочної залози.

     Але думати про це вже пізно — жінки поставлені в ситуацію нелегкого вибору між «вічною молодістю» і потенційним онкологічним захворюванням, а будь-яка дилема такого роду легко може звести нанівець плоди того самого омолодження. Канцерофобія, як відомо, гірше самого раку.

    І що ж з цього випливає? Цілком очевидна річ, що естроген — не панацея, що застосовуватися він повинний строго індивідуально з урахуванням історії ракових і серцево-судинних захворювань у родині жінки. Якщо аналізи показують, що пацієнтці грозить остеопороз або інфаркт — то чому б і ні. А от якщо онкологія — то краще не треба, як би не хотілося знайти другу молодість.

    Але й це не останне застереження, враховуючи те, як жінки в будь-якову віці ставляться до своєї зовнішності, і на які пожертви вони згодні йти, щоб виглядати краще…

ЗА ВСЕ ТРЕБА ПЛАТИТИ. І ЗА КРАСИВЕ ВОЛОССЯ ТЕЖ!..


    Тонкий склад волосся піддається істотній шкоді від сонця, сухого повітря офісних приміщень, поганої екології і косметичних продуктів. У результаті – красиві локони дуже швидко можуть утратити свій блиск і силу.


     Експерти з американської Академії дерматології стверджують, що ключова помилка при лікуванні волосся — це омана, що їхня структура може бути відновлена. За їхніми словами, з віком ріст волосся сповільнюється і відбувається їхнє швидке випадання. Але правильне харчування і догляд допоможуть уберегти вашу голову від облисіння.


    Фахівці сформулювали ключові дієтичні переваги для збереження красивого волосся. Відповідно до їх дослідження, у будь-якому віці необхідно уникати виснажливих дієт і обмежень у їжі — волосся завжди мають потребу в білковому харчуванні. Білок, що надходить з їжею, може відновити силу волосся на цілих 10%.


    Дослідники відзначають, що м’ясо — чудове джерело білка, а вегетаріанцям лікарі радять уживати підвищену кількість молочних продуктів або використовувати спеціальні кондиціонери для волосся, що містять білок.


    Експерти також застерігають застосовувати протизаплідні таблетки, що містять гормон естроген і по можливості відмовитися від лаку і фарб для волосся, що позбавляють їхнього захисного шару. Хімічне фарбування руйнівне для волосся в будь-якому віці, незалежно від складу і кольору фарби, підкреслюють дерматологи.

ПРОЦЕС СТАРІННЯ ШКІРИ МОЖНА СПОВІЛЬНИТИ


Каліфорнійські вчені зробили важливе відкриття: процес старіння шкіри можна сповільнити, якщо блокувати діяльність особливого протеїну, повідомляє Би-би-си.

Дослідники установили, що дворічні миші можуть оновити шкіру так, що її якість стане такою ж, як у новонароджених мишок. Учені говорять, що отримані результати зможуть допомогти створенню спеціальних препаратів по відновленню шкіри для дорослих людей. Усе це не означає, що відкрито спосіб створення препарату, що омолоджує. Однак тепер, цілком можливо, люди похилого віку зможуть так само швидко відновлюватися після травм і поранень, як це відбувається в молодих людей.

Протеїн NF-kappa-B, про який йде мова, як думають учені, відіграє важливу роль в процесах старіння шкіри. Він функціонує як регулятор, відповідальний за активність тих або інших генів.


Головний дослідник, доктор Ховард Чанг, говорить, що результати спостережень підтверджують теорію про те, що причиною старіння є генетичні зміни, а не зношеність організму. І цими генетичними змінами можна керувати.

Попередні дослідження вже допомагали знайти гени, що беруть участь у процесі старіння.

Доктор Чанг і його колеги відзначають, що ці гени мають одну загальну рису: за їхню активність відповідає протеїн NF-kappa-B. Учені заблокували діяльність цього протеїну в дорослих мишей.

Вони знайшли, що шкіра стала щільніше, а клітини стали поділятися швидше, так само як і в молодих мишей. Активними були гени, що активні й у новонароджених мишенят.

При цьому учені все-таки уточнюють, що невідомо, який буде ефект від зміни активності цього протеїну в людини. Цілком можливо, він буде більш короткостроковим, оскільки в організмі людини є інші фактори, що можуть блокувати дії цього протеїну.

КРАСОТА І ЗДОРОВ’Я

У погоні за красивою шоколадною засмагою модниці і модники переслідують одну мету – зробити свою шкіру більш привабливою, але, на жаль, остаточний результат іноді виявляється зовсім протилежним. Зневоднювання, дерматити, раннє старіння, – усе це може стати підсумком надмірного неконтрольованого захоплення як «штучною», так і «природною» засмагою. Відвідування солярію, має визначені «плюси» і «мінуси», показання і протипоказання, що важливо враховувати, щоб зберегти здоров’я не тільки шкіри, але і всього організму.

     Про проблеми шкіри, пов’язані з надмірним сонячним опроміненням (інсоляцією) і не тільки, розповідає косметолог центра «Когерент» Анжела Петраш: «Старіння шкіри є наслідком утрати води, зменшення кількості і зміною складу волокнистих структур дерми. Серед основних причин передчасного старіння шкіри: ультрафіолетове випромінювання, забруднення навколишнього середовища, паління, алкоголь, стрес, застосування не адекватне призначуваних лікувальних і косметологічних засобів та ін.

     Більшість фахівців вважають, що головна причина передчасного старіння – надмірне захоплення засмагою, тривале неконтрольоване ультрафіолетове опромінення, на долю якого приходиться до 80% від загального обсягу негативного зовнішнього впливу.

    Ультрафіолетові промені, що впливають на шкіру людини протягом усього року з різною інтенсивністю, викликають її ушкодження, у першу чергу за рахунок прямої й опосередкованої дії вільних радикалів і ферментів. Вільні радикали, як вже наголошувалося, – це заряджені частки з вільним, тобто непарним електроном, що володіють надзвичайно високою реакційною здатністю.

    Вони утворяться в організмі при впливі негативних факторів – радіоактивного й ультрафіолетового випромінювання, підвищених або знижених температур, стресів, високих фізичних і емоційних навантажень. Вільні радикали роблять істотний негативний вплив на організм: прискорюють процеси старіння, сповільнюють зростання і відновлення (регенерацію) тканин. Вільні радикали вступають в окисні реакції зі структурними елементами і клітками шкіри, викликаючи їхнє ушкодження.

    При надмірній, безконтрольній інсоляції утворюються фототоксини — це хімічні речовини, що піддаються зміні після поглинання ними енергії сонця і перетворюються в отруйні речовини. Ці речовини проникають через шкіру і попадають у кровоток.

    Перші прояви передчасного старіння шкіри – її сухість, пористість, утворення дрібних зморшок, не зв’язаних з мімікою, пігментні плями, зниження тонусу.

ПРИНЦИПИ ПРОФІЛАКТИКИ ПЕРЕДЧАСНОГО СТАРІННЯ

    Біологічне зів’янення пов’язане з генетичною програмою, і починається приблизно в 25-літньому віці, саме в цей час варто серйозно задуматися про профілактику вікових змін шкіри, що до сорока років стають більш видимими.

Виразність вікових змін шкіри при фотостарінні залежить від багатьох факторів: харчування, способу життя, наявності частих стресових ситуацій і, звичайно, від якості догляду за шкірою.

    Цікаво відзначити, що відвідування косметологічного салону в більшості випадків викликає «подвійний ефект». По-перше, видиме поліпшення стану шкіри, а, по-друге, психологічне розвантаження, адже догляд за своїм тілом, завжди приносить задоволення і підвищують настрій. Адекватний зовнішній догляд здійснюється з використанням професійних косметичних ліній, прийомом космецевтичних препаратів, мезотерапією (апаратна, ін’єкційна — за показниками, обмеженими курсами), пілінгами, мезопилом.

    Фотостаріння (зів’янення шкіри, яке викликається постійним впливом ультрафіолетового випромінювання) прискорює процеси, що відбуваються при фотостарінні. Як мінімум 90% світлового («фото») старіння пов’язане з надлишковим впливом сонця. Важливо відзначити, що раніше фотостаріння розвивається в білошкірих людей після надлишку інсоляції, тому жителі півночі повинні захищатися від надлишку сонячний променів, «здобувати» засмагу дозовано, щоб уникнути раннього старіння шкіри.

    Якщо у випадку природного старіння спостерігається стоншення всіх шарів шкіри й уповільнення відбудовних процесів, то при фотостарінні – стовщення епидерміса, з наповненням ороговілими клітинами і істоншення дерми «живого» шару шкіри. Ознаки фотостаріння — виникнення зморшок, глибоких западин, знебарвлення шкіри, або, навпроти, виникнення численних уродливих пігментних плям, іноді піднятих над поверхнею шкіри (кератозами), що викликані атрофією або стоншенням шкіри і т.п.

    При біологічному і фотостарінні лікувальна тактика різна. Хоча разом з тим у клінічній практиці не зустрічається ізольованої форми одного з типів старіння. Фотостаріння шкіри накладається на процес біологічного старіння, прискорюючи його і збільшуючи всі ознаки зів’янення. Тому дуже важливим є уміння фахівця визначити, який вид старіння переважає в пацієнта, і в залежності від цього вирішувати питання про лікування.

    У випадку фотостаріння основні лікувальні дії повинні бути спрямовані на прискорення відшелушування рогових клітин, блокування пігментації. При біологічному старінні основні цілі корекції – це стимулювання відбудовних процесів у різних шарах шкіри і її зволоження. Тип старіння шкіри впливає на вибір програми антистаріння, склад її компонентів, кратність і тривалість курсу.

Центр лазерної косметології «Когерент» (Київ)

КАВА ДОПОМАГАЄ ЗБЕРЕГТИ ПАМ’ЯТЬ У СТАРОСТІ

Жінки, що випивають більш трьох чашок кофе у день, у меншому ступені піддаються природному віковому ослабленню пам’яті, повідомляє журнал Neurology.

Учені з Французького національного інституту здоров’я і медичних досліджень розпитали 7000 літніх добровольців про обсяг споживаної ними кави, а також оцінили їхні когнітивні здібності за допомогою тестів. Повторне тестування когнітивних здібностей проводилося спустя чотири роки.


З’ясувалося, що в жінок старше 65 років, що щодня випивали більш трьох чашок кави (або аналогічну по вмісту кофеїну кількість чаю) результати тестування пам’яті незначно відрізнялися від попередніх, на відміну від тих, хто випивав одну і менше чашок кави щодня. Сприятливий вплив кави на стан пам’яті зростав зі збільшенням віку жінок. Аматорки кави старше 80 років на 70% рідше страждали зниженням пам’яті, чим їхні однолітки, що не вживають ароматний напій.

У чоловіків взаємозв’язку між обсягом споживання кави і віковим зниженням пам’яті виявлено не було. «Жінки, можливо, більш чуттєві до впливу кофеїну. Їхній організм може інакше реагувати на прийом стимулятора, і в них може відрізнятися метаболізм кофеїну», — повідомила руководитель дослідження Карен Ричи (Karen Ritchie).

У ході дослідження враховувалися усі відомі фактори, здатні вплинути на стан пам’яті – вихідний вік, утворення, наявність артеріальної гіпертонії й інших хронічних захворювань, прийом лікарських препаратів і т.д.

У майбутньому вчені планують більш тривале дослідження. Вони ставлять за мету визначити, чи здатний кофеїн запобігати розвиткові слабоумства, або тільки сповільнює процес ослаблення пам’яті.

КОМУ ВІД КАВИ КОРИСТЬ, А КОМУ І ШКОДА

Усі люди різні й організми в них відрізняються, вірніше, відрізняються їхні гени. Так, дослідники з університету Торонто, спостерігаючи за різними людьми, що вживають каву, знайшли, що близько 55% з них зазнають негативні наслідки від кофе через повільну роботу гена, відповідального за переробку кофеїну.

Саме їм надмірне захоплення цим напоєм і протипоказано, а інші 45% можуть насолоджуватися цим напоєм без шкоди для здоров’я.

(Далі буде).

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *