ДОЖИВЕМО ДО СТА, А ПОТIМ ПОРИБАЛИМО

Як у гонитвi за вічним життям не вкоротити собі віку

Здобутки і міфи   геронтологiї

Вадим КЛИМЕНТЬЄВ

Підготовлена ​​книга в тому ж 2008 році, що і попереднє аналітично-сатиричне дослідження «Особливості національного пияцтва». (Знайомтеся з вже розміщеними в «Нашій бібліотеці» частинами).

Частина III

ПРО ОСОБЛИВОСТІ І РЕЦЕПТИ ДОВГОЛІТТЯ НАУКОВЦІ, ВІКОВА МУДРІСТЬ,  НАРОДНІ ЦІЛИТЕЛІ І САМІ ДОВГОЖИТЕЛІ

(Продовження).

12. Довголіття очима СТАТИСТИКИ І ДЕМОГРАФІЇ 

В боротьбі за здоров’я населення

  найбільших успіхів домогається   статистика. 

— Жанна Кламон умерла у Франції в 1997 році у віці 122 років. Вона була найстаршою (документально зареєстрованою) жителькою світу. Пережила 17 президентів Франції, оплакала смерть царя Миколи II і королеви Вікторії. Вона кинула фехтування в 85 років, а в 100 років припинила прогулянки на велосипеді.  Чи могла Кламон прожити ще довше? Може бути.


— Сиредзійо Ідзумі вмер у Японії в 1986 році у віці 120 років і 237 днів. Напевно міг би прожити і довше — при яких умовах?

СТАТИСТИКИ:

Як відмічається в доповіді ООН, за останні 50 років, середня тривалість життя на планеті сбільшилася на 20 років. За прогнозами  до 2025 року кожний шостий житель Землі буде старіше 60 років.

Треба відмітити, що останні роки на планеті за право називатися країною довгожителів йде не менш запекла боротьба, ніж за саме довгожительство. Головним інструментом у цій боротьбі виступає статистика, про яку ще знаменитий Марк Твен сказав: „Існує три різновиду брехні: брехня, нахабна брехня і статистика”.

І хоч інший гуморист обізвав її найточнішою з усіх лженаук, ми завжди з цікавістю і тайною надією вчитуємося в її одкровення. Чому? Мабуть, тому, що статистикою можна довести що завгодно, навіть правду. Яка, відомо, у кожного своя. Отже не будемо шукати, чия правда правдивіша, а наведемо різні.

У ДЗЕРКАЛІ СТАТИСТИКИ ГОНКОНГ…

Отже в Гонконзі на це дотримуються наступних думок.

Жінки живуть довше чоловіків, тому що в них немає дружин. Це ще з часів Бернарда Шоу відомо. Але саме в Гонконзі, як вважають місцеві статистики, чоловіки примудряются протягнути довше інших — у середньому до 79,5 рока.

Ім наступають на п’яти :

Исландія — 78,9 рока,

Швейцарія — 78, 6 рока,

Японія — 78, 5 рока,

Україна — 62 роки,

Росія — 59 років.

Жінки Гонконгу, важають місцеві патріоти від статистики, також переживуть усіх своїх заморських суперниць — середня довжина життя в них 85, 6 рока.

Їм дихают у спину:

Японія — 85, 5 рока,

Іспанія — 83,8 рока,

США — 82, 6 рока,

Україна — 73 рока,

Росія — 71 рік.

И це, підкреслюють місцеві статистики, не дивлячись на те, що в Гонконзі погана екологія і один з найбільших в світі показників рівня забруднення повітря. Але проте і медицина високої якості, яка, до речі, доступна усім прошаркам населення. Уявіть, скільки б вони там жили, якби не смог!

…ЯПОНІЯ

18 вересня 2006 року В Японії відбулося святкування Дня престарілих. Як повідомили на ньому, на той час в країні налічувалося більше 28 тисяч довгожителів, чий вік перевищує 100 років. Як заявляють демографи, такого явища немає ні в одній країні світу.

Статистику по кількості довгожителів почали вести  з 1963 року. Тоді японців, яким перевалило за 100, налічувалося не більше сотні. До кінці 2005 року їх стало 25 тисяч. Найбільше число довгожителів проживає в провінції Окінава, на півдні Японії.

НАЙСТАРША ЛЮДИНА У СВІТІ ВИБАЧИЛАСЯ ЗА ДОЛГОЖИТЕЛЬСТВО

111-літній японський інженер, визнаний самою старою людиною на Землі, вибачився за те, що занадто довго живе, повідомляє AFP.

За інформацією агентства, житель південного японського острова Кюсю Томодзі Танабе (Tomoji Tanabe), що народився 18 вересня 1895 року, нещодавно одержав сертифікат Книги рекордів Гиннесса про новий рекорд із рук мера місцевого муніципалітету. Він живе в родині свого п’ятого сина. Ветеран став плохо чути, але незмінно встає о 6 годині ранку, веде щоденник і пояснює, що один з секретів довголіття пов’язаний з відмовою від паління і японської водки саке. «У цьому немає нічого особливого. Я живу занадто довго. Простіть»,- пожартував Танабе.

За даними уряду Японії, у країні в даний час проживає вже більше 28 тисяч чоловік, що досягли 100-літнього віку. Крім того, тепер серед жителів Японії є як найстарший чоловік, і найстарша жінка на Землі — 114-літня жителька Кюсю Йоне Минагава (Yone Minagawa). За свідченням її сусідів по будинку престрілих, „старушка кріпка здоров’ям, весела й дієва особа”.  Секрет свого довголіття вона пояснює просто: хорошо поснідати перед сном і сказати усім „спасибі”.

Японські жінки, як і раніше,  посідають перше місце у світі за тривалістю життя, а тамтешні чоловіки вперше за останні 32 роки не змогли утриматися в першій трійці довгожителів-рекордсменів. Про це говориться в оприлюдненій у 2006 році в Токіо доповіді міністерства охорони здоров’я і праці країни.

За його даними, торік середня тривалість життя японок була оцінена в 85,49 року. За цим показником жінки країни вже 21-й рік поспіль посідають перше місце у світі. За ними йдуть мешканки Гонконгу та Іспанії.

Однак чоловіки в Японії за середньою тривалістю життя — 78,53 року виявилися в 2005 році лише на четвертому місці у світі, хоча ще в 2004-му були на другому. Вони поступаються тепер представникам сильної статі з Гонконгу, Ісландії та Швейцарії.

Ще більше японських експертів непокоїть те, що у країні вперше за останні шість років скоротилася середня тривалість життя не тільки чоловіків, а й жінок. Більшість фахівців пов’язують це з рекордним числом смертей від грипу торік. Проте дехто вважає, що скорочення тривалості життя пов’язане з поширенням європейської моделі харчування з надмірним вживанням жирів і тваринних білків. Головною причиною смертей в Японії залишаються ракові і серцеві захворювання, інсульти. Експерти вважають, що досягнення вирішального успіху в боротьбі з цими хворобами дозволить збільшити середню тривалість життя в Японії приблизно на 8 років.

Та не тільки японці шукають географічні оази довголіття.

…І ІНШІ ОАЗИ ДОВГОЛІТТЯ

 На відміну від японців книга рекордів Гіннесса найстарішою з людей, що живуть на землі, вважає Крус Ернандес із Сальвадора, яка в травні 2006 року відмітила свій 128-й день народження. Згідно з регістраційними записами Сальвадора, старенька народилася в 1878 році. У неї 13 дітей, 60 онуків, 80 правнуків и 25 праправнуків. Попередній найстарший земний житель, пуерториканец Эміліано Меркадо дель Торо (Emiliano Mercado del Toro), помер 24 січня 2007 року у віці 115 років. 

У ході перепису 1989 року у високогірних селах Лерикского району Азербайджану лічильники установили понад 200 жителів у віці більш століття і ще 30 чоловік, які підійшли до цього рубежу.

Самою старою виявилася Шамса Ібадова із села Бабагіль. На момент перепису їй виповнилося 137 років. У порівнянні з нею горянка Абрі Салманова (117 років) і Ширамед Пирієв із села Ханагях (128 років) могли вважатися просто молодими.

90-РІЧНИЙ ІТАЛІЄЦЬ ТЕЖ УВІЙШОВ У КНИГУ РЕКОРДІВ ГІННЕССА

    Італієць Пьеро Пачі (Piero Paci), якому 6 жовтня 2007 року  року виповнилося 90 років, скорив вершину гори Гран Сассо (Gran Sasso) (у 120 кілометрах від Рима) висотою більш 3 тисяч метрів, повідомили журналістам очевидці його сходження.

    За їхніми словами, літній альпініст робив сходження без сторонньої допомоги і скелі долав самостійно. Страхували Пьеро його дочка і син, що разом з ним скоряли Гран Сассо.

    Це сходження внесене в книгу рекордів Гиннесса.

    В Італії довгожителі нерідко ставлять усілякі рекорди. Так, недавно, житель североіталійського міста Роверето (Rovereto) столітній Джованні Вільоне (Giovanni Viglione) перездав іспити на права водія. Незважаючи на похилий вік, Джованні не тільки веде активне життя, але і продовжує учитися. Він відвідує місцевий університет, де йому особливо подобається курс малювання аквареллю.

ДОВГОЖИТЕЛІ Є ВСЮДИ

А що найцікавіше і найоптимістичніше для кожного з нас, так це те, що найновіші дослідники дійшли приголомшливих висновків. Виявляється, що практично кожна країна може похвалитися оазою довгожительства. Є такі райони і в Угорщині, і в Америці, і навіть у російській тундрі.

Однак воістину унікальними вважаються три райони, де довгожительство є справою пересічною, звичною. Це високогірна долина Вількабамба в Еквадорі, долина Хунза в Пакистані та високогірний район Абхазії. 80-літніх старих тут вважають ледь чи не підлітками. А як може бути інакше, якщо звичайний вік жителів 100—120 років, а багато хто доживає і до 140.

Існує значна кількість документально підтверджених випадків довгожительства до 140-150 років.
Наприклад, у 1953 році був опублікований нарис про найстарішого жителя Абхазії Тлабгане Кецба, якому тоді виповнилося 132 роки, прожив він більш 140 років. Англійські геронтологи як приклад довголіття демонструють селянина Томаса Парра, що вмер на 153-м році життя.
У ході дослідження феномена довголіття учені виявили райони, жителі яких живуть значно довше інших. На території колишнього СРСР, насамперед, відомий своїми довгожителями Кавказ, в Україні – жителі Закарпаття, Полтавської і Вінницької областей. В інших країнах факт долгожительства встановлений на островах Окінава (Японія) і Сардинія (Італія).
Жителів усіх цих місць поєднує те, що вони живуть у гористо-лісистій місцевості, ведуть активний спосіб життя, зайняті ручною сільськогосподарською працею і харчуються простою їжею.

ЧИМ СТАРШЕ ЛЮДСТВО, ТИМ ДОВШЕ ЖИТТЯ

Середня тривалість життя в різні епохи (років):

Древній Рим — 20;

Середньовічна Європа — 33;

Англія, 1838 р. — 41;

США, 1900 р. — 47;

Сучасна Україна — 68;

Сучасні США — 77.

КРАЇНИ, ДЕ ЖИВУТЬ НАЙДОВШЕ

Андора — 83,50; Макао (Китай) — 82,02; Сан-Маріно — 81,53;

Сінгапур — 81,53; Гонконг (Китай) — 81,39; Японія — 81,04; Швейцарія — 80,31; Швеція — 80,30; Австралія — 80,26; Ісландія — 80,18.

КРАЇНИ, ДЕ ЖИВУТЬ НАЙМЕНЬШЕ

Ботсвана — 34,19; Ангола — 36,79; Лесото — 36,81; Малаві — 37,48; Свазіленд — 37,54; Зімбабве — 37,82; Мозамбік — 40,87; Центральна Африканська Республіка — 41,36; Нігерія — 42,18.

СЕРЕДНЯ ТРИВАЛІСТЬ ЖИТТЯ В РІЗНИХ КРАЇНАХ ЄВРОПИ (РОКІВ)

Країна                            Чол.                      Жін.

Швеція                           79                         83

Великобританія             76                         81

Іспанія                            76                          84

Франція                          75                          84

Польща                          71                          80

Румунія                          69                          76

Молдова                         65                          71

Білорусь                         63                          75

Україна                           61                          74

Росія                               56                          71

          *Дані Інституту демографії й соціальних досліджень.

ТЕРМІН ЖИТТЯ РІЗНИХ ГРУП НАСЕЛЕННЯ В СВІТІ (РОКІВ)

Чоловіка — 64; жінки — 68; атеїсти — 69; віруючі —85; мясоїди — 66; вегетарианці — 83; курящі — 55; некурящі — 68; питущі — 48; непитущі — 66.

Дані United The World Factbook, Alliance For Aging Research, інформаційно-довідкової служби «Кореспондента».

І ще цікаві факти. Усім відомо, що жінки живуть довше чоловіків. Така тенденція виявлена в 154 країнах світу. І тільки в Непалі чоловіки довговічніше жінок, повідомляє Reuters. По статистиці з 72 причин смерті жінки «лідирують» тільки в 6 «номінаціях»: рак груді, хвороба Альцгеймера, астма, ревматизм, вагітність-пологи й інфекційні хвороби нирок.

А ось в Азербайджані є російські поселення, де 200 років живуть вихідці з Росії. Здавалося б, ці росіяни давно стали кавказцями. Нічого подібного! Відсоток довгожителів серед росіян складає- 7,2 серед азербайджанців — 62,4.

Населення планети швидко старіє. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, за останні піввіку тривалість життя у світі збільшилася майже на 20 років і цей показник досяг 66 років. Вперше в історії вже в наступному десятилітті людей похилого віку на Землі стане більше, ніж п’ятирічних дітей. Відповідно до статистики за 2006 рік, середня тривалість життя американця складає 75 років, американки — 80. У розвинутих країнах Європи ці цифри ще вище. ДО 2020 року за прогнозом Всесвітньої організації охорони здоров’я, людей старше 65 років буде більш 1 мільярда, тобто до цієї вікової групи  відноситиметься кожен восьмий житель планети.

«Глобальне старіння — це чудесне благословення по тій простій причині, що головне бажання людства — довше жити — сьогодні здійснюється», — заявила госсекретарь США Кондолиза Райс на  американському самміті, присвяченому проблемі глобального старіння.

(Закінчення глави далі).

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *