ДОЖИВЕМО ДО СТА, А ПОТIМ ПОРИБАЛИМО

Як у гонитвi за вічним життям не вкоротити собі віку

Здобутки і міфи   геронтологiї

Вадим КЛИМЕНТЬЄВ

Підготовлена ​​книга в тому ж 2008 році, що і попереднє аналітично-сатиричне дослідження «Особливості національного пияцтва». (Знайомтеся з вже розміщеними в «Нашій бібліотеці» частинами).

Частина III

ПРО ОСОБЛИВОСТІ І РЕЦЕПТИ ДОВГОЛІТТЯ НАУКОВЦІ, ВІКОВА МУДРІСТЬ,  НАРОДНІ ЦІЛИТЕЛІ І САМІ ДОВГОЖИТЕЛІ

(Продовження).

4. Українські вчені продовжують життя, присипляючи вуглекислим газом

Життя — це сон.

Кальдерон

Українські учені вважають, що їхнє відкриття змінить майбутнє медицини. Як повідомив журнал „Фокус”, в одній з лабораторій вони особливим способом присипляють пацюків і бджіл. Досліди успішні, хоча братися за гіпобіоз людини поки не ризикують.

Наочний приклад гіпобіоза (греч. гіпо – зниження) у живій природі – зимова сплячка ведмедя. У звіра в цей час істотно знижується температура тіла, сповільнюється серцебиття. Зробити подібний стан контрольованим і навчитися вводити в нього людину – про це вчені мріють уже друге сторіччя. Навіщо? Хоча б тому, що при роботі «на холостих обертах» організм нечуттєвий до болю, а хірургічні розрізи і розсічення не кровоточать.

ПРОСТІШЕ, НІЖ ДУМАЛИ

Менше десяти років тому журнал Deutschland припустив, що освоєння гіпобиоза виявиться в десятці досягнень найближчого майбутнього. У тім, що час настав, упевнений професор Київського національного аграрного університету Сергій Мельничук. Ще школярем він почав цікавитися процесами уповільнення життєдіяльності організмів. В студентські роки майбутній біолог припустив, що ведмеді, перш ніж впасти в сплячку, щільно закупорюють барліг не просто так: вдихаючи вуглекислий газ, вироблюваний власним організмом, тварина саме вводить себе в стан гіпобіоза. До сьогоднішнього дня професор Мельничук провів тисячі експериментів по підтвердженню своєї «газової теорії», підготував сотні наукових доповідей.


НА ФОТО: Газова атака. Ідеолог теорії гіпобіоза професор Сергій Мельничук підбирає оптимальну пропорцію газової суміші: це саме складне в практиці «вуглекислого приспання»

Лабораторія біохімії гіпобіоза тварин в аграрному університеті, де ставлять унікальні досліди, скоріше нагадує шкільний кабінет хімії. Дорогої апаратури немає; багато колб, мензурок. И – люди в білих халатах. Те, до чого вони додумалися, поки недоступно закордонним науково-дослідним центрам.

В шістдесяті-сімдесяті роки світова наука прийшла до висновку, що – класичні біохімічні процеси не є ключовими для розвитку гіпобіоза, – пояснює заступник директора лабораторії професор Віталій Жулай. – З’явилися теорії, що вся справа в ДНК або геномі. І відповідь шукали на рівні субклітинних структур, а от про класичну біохімію забули. До того ж результати досліджень вуглекислоти, що проводили наші вчені, не були обнародувані – вони залишилися поза увагою дослідників.

НА ФОТО: Не гудуть. Професор Жулай спостерігає за бджолами, зануреними в гипобиоз. Комахи можуть так прожити 6 днів: чим складніше організм, тим менше термін.

СОН БДЖОЛИ

Віталій підходить до холодильника «Сніжинка», у якому своєї долі чекають близько 30 бджіл, і поміщає комах у скляну герметичну ємність, що нагадує супницю. У неї накачують вуглекислий газ. Проходить небагато часу, і бджоли завмирають.

У такому стані їх можна протримати до 6 – діб, – говорить Віталій Жулай. – На відміну від пацюків, для бджіл гіпобіоз – не чужорідний стан. Узимку ці комахи збираються у великий клубок і гріють один одного. А в середині створюють високу концентрацію CO2: щоб перезимувати, вони влаштовують собі гипобіотичні умови.

Для кожного виду тварин у лабораторії підбирають визначене співвідношення вуглекислого газу і повітря. Складність полягає в тім, щоб формула виявилася правильною. Наприклад, для пацюка і для кролика склад газової суміші різний. Відрізняється і термін, що та або інша тварина здатна провести в штучній сплячці. Кролик може знаходитися в гіпобіозе тільки дві години, пацюк – біля шести, а риби – до доби. Чим примітивніше організм, тим довше він витримує загальмований стан, не властивий йому від природи.

ЛЮДИ І СЛОНИ

 Людина як найбільш високорозвинений організм, на думку Сергія Мельничука, може знаходитися в гіпобіозі усього кілька годин. Але навіть цей час означає багато чого.

Деякі збудники інфекцій не витримують тієї температури, – до якої прохолоджується тіло в гіпобіозі, – говорить професор Мельничук про користь, з якою можна було б застосовувати його метод. – Друге, найбільш цікаве застосування цього стану – анестезія: пацієнт, занурений у гіпобіоз, практично непритомний. Зараз для анестезії застосовують хімічні препарати: гіпобіоз у порівнянні з цими способами найменш шкідливий.

Для хірурга гіпобіоз пацієнта означав би економію 30% операційного часу: серце в цьому стані сповільнює ритм, і виходить, відпадає турбота про кровотечі. А при операціях «під гіпобіозом» не потрібно буде зупиняти цей орган, як роблять зараз. Хірург буде встигати накладати шви в проміжках між серцевими скороченнями: гіпобіозний пульс – один удар у 6-10 секунд.

Коли в Україні почнуться досліди по введенню в гіпобіоз людини, Сергій Мельничук сказати затрудняється, хоча і веде переговори з Харківським інститутом кріобіології і Київським Інститутом ім. Амосова.

Теоретично все просто, – говорить він. – Досить додати потрібну кількість вуглекислоти в крапельницю з фізрозчином. Вода насичується вуглекислим газом, виходить газування, і людина поступово відключається. Але занадто велика відповідальність.

Професор вважає, що ще треба розібратися з тонкощами техніки занурення людини в гіпобіоз. Що стосується грошей на досліди по вивченню явища, то фінансує дослідження тільки Національний аграрний університет. Тутешні фахівці самі придумують і створюють устаткування для експериментів. На Заході подібні дослідження обійшлися б не менш ніж у мільйон доларів, з досадою говорять наші вчені. Правда, балон з вуглекислим газом, що коштує кілька десятків гривень і якого вистачить на гіпобіоз  двадцяти слонів, у них є.

ДЕ МОЖНА ЗАСТОСОВУВАТИ ГІПОБІОЗ

Крім альтернативи наркозові, гіпобіотичний вплив може використовуватися в різних цілях:

КОНСЕРВАЦІЯ КРОВІ 

Виявляється, кров теж можна ввести в гіпобіоз і в такий спосіб законсервувати. Пацієнт стає донором для самого себе: якщо необхідно – наприклад, під час операції – його кров завжди під рукою. Експеримент по переливанню «гіпобіозної» крові собаці пройшов успішно.

БОРОТЬБА З ІНФЕКЦІЯМИ 

Ховрашок гине від чуми протягом декількох годин. Але, знаходячись у гіпобіозі він, не піддається інфекції.

ПОРЯТУНОК ПОРАНЕНИХ 

Потерпілого в НП, або людину, яка знаходиться в критичному стані, можна приспати до надання спеціальної допомоги. А пацієнти, що бідують у очикуванні трансплантації органа, зможуть подібним чином чекати донорського матеріалу.

ПРОТИ БЕЗПЛІДНОСТІ 

Життєздатні сперматозоїди чоловіка, що страждає безплідністю, «присипляють» доти, поки їх не набереться достатня кількість. Потім  «будять» і направляють по призначенню.

ЖИВА РИБА 

Карп, наприклад, псується дуже швидко: часом швидше, ніж його встигають купити. У спеціальному рыбовозі, оснащеному устаткуванням для гіпобіоза, риба буде дрімати, залишаючись живою.

Але не тільки виглекислий газ виявився настілки багатообіцяючим щодо застосування його в практичній геронтології…

(Далі буде).

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *