ДОЖИВЕМО ДО СТА, А ПОТIМ ПОРИБАЛИМО

Як у гонитвi за вічним життям не вкоротити собі віку

Здобутки і міфи   геронтології

Вадим КЛИМЕНТЬЄВ

Підготовлена ​​книга в тому ж 2008 році, що і попереднє аналітично-сатиричне дослідження «Особливості національного пияцтва». (Знайомтеся з вже розміщеними в «Нашій бібліотеці» частинами).

Частина III

ПРО ОСОБЛИВОСТІ І РЕЦЕПТИ ДОВГОЛІТТЯ НАУКОВЦІ, ВІКОВА МУДРІСТЬ,  НАРОДНІ ЦІЛИТЕЛІ І САМІ ДОВГОЖИТЕЛІ

(Продовження).

3. 16. РОДИНА І ДОВГОЛІТТЯ

 З усіх домашніх ліків найкращі — хороша жінка.

  Закон домашньої  медицини за Кіном Хаббардом                                                                                               

 САМОТНІСТЬ НЕБЕЗПЕЧНА ДЛЯ ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ


Такого висновку дійшли американські вчені, які ідентифікували зразок генного вираження в імунних клітинах людей, що постійно відчувають високий рівень соціальної ізоляції.

Отримані дослідження медичної школи Девіда Джеффена доводять, що самотнє життя пов»язане зі змінами в діяльності генів, які відповідають за запалення в організмі, ослаблення імунної системи і збільшення ризику вірусних інфекцій, серцевих хвороб.

Фахівці з Університету Чікаго використовували  ДНК, щоб розглянути роботу всіх відомих людських генів у білих клітинах крові.

Як показав аналіз 209 генних розшифровок, гени в лейкоцитах самотніх людей були видозмінені й призвели до збою захисних функцій імунної системи та антивірусних відповідей організму.

    Одними з головних факторів довгожительства є матеріальне становище, добробут не тільки родини, але і країни в цілому, відзначив у своєму виступі директор Інституту геронтології АМН України, доктор медичних наук, професор В. Безруков.

    Відповідно до дослідження Eaker Epidemiology Enterprises, придушення емоцій у чотири рази підвищує ризик депресії, хвороб і смертності в замужніх жінок. Протягом десятилітнього періоду фахівці відслідковували стан здоров’я і розвиток хвороб у 3 682  чоловіків і жінок. Результати показали, що шлюб позитивно впливає на чоловіче здоров’я — майже половина холостяків умирали раніш одружених чоловіків.

ВІРНІСТЬ СІМЕЙНИМ ЦІННОСТЯМ


   
Отже, немаловажним фактором, що впливає на довголіття, залишається вірність сімейним цінностям; 99% довгожителів – представники великих патріархальних родин, де батьки, діти й онуки живуть під одним дахом. На Кавказі старі мають значну суспільну вагу, до їх думки прислухаються, вони беруть активну участь у житті суспільства і своєї родини, активно спілкуються із сусідами і здебільшого не вважають свій вік похилим.

    Старі окинавці живуть з філософією ікігаі, що сповідає те, що є щось, через що варто жити. Вони активно підтримують сімейні і дружні зв’язки. У багатьох окинавських селах довгожителі користуються великою повагою, їх вважають духовними лідерами, що також додає зміст їхньому життю.

    Практично всі довгожителі віддають перевагу спокоєві і мирному співіснуванню. Філософи вважають, що прожити якнайбільше – не головне; важливо прожити гідно.

ЧОМУ ЧОЛОВІКИ ЛЮБЛЯТЬ МОЛОДЕНЬКИХ

    Чоловіки, які віддають перевагу жінкам молодше себе, і жінки, що вибирають чоловіків старшого віку, діють під впливом природного добору.

    Як показує проведене в Австрії дослідження, чоловіки домагаються найбільших успіхів у дітонародженні, коли партнерка на шість років молодше. У жінок же дітей більше всього в тому випадку, якщо батько на п’ять років старше.

    Однак у парах, де чоловік значно старше, подібної переваги не спостерігається. У жінок, чиї партнери старше на десять років, у середньому стільки ж дітей, скільки в тих, чий чоловік молодше на п’ять років.

    Результати дослідження слугують найпереконливішим з наявних доказом того, що союз, у якому чоловік старше, а жінка молодше, став нормою для гетеросексуальных пар в ході еволюції. Так прийнято в більшості вивчених людських суспільств, і це дає перевагу при народженні потомства.

    Отримані результати свідчать про те, що з погляду еволюції корисніше, коли чоловік на кілька років старше жінки, тому що на світ з’являється більше дітей. Учені також виявили, що у випадку, коли в людини є діти від першого шлюбу, а потім він вступає в повторний союз, то новий партнер звичайно виявляється молодше, ніж перший. Це вірно як для чоловіків, так і для жінок. Як думають дослідники, вибір більш молодого партнера покликаний компенсувати зниження здатності самої людини до відтворення.

    Крім цього…

МОЛОДША КОХАНКА ОМОЛОДЖУЄ ЧОЛОВІКІВ

Багатьма дослідженнями доведено, що нерівний шлюб (йому 50 років, їй 25) ну просто необхідний… чоловікові. Адже сильні біологічні імпульси молодої жінки дуже активізують життя старіючого чоловіка. Це, виявляється, може відбуватися і без сексу — досить спати під одною ковдрою. У чоловіків розгладжуються зморшки, поліпшуються обмін речовин і серцева діяльність. Приміром, у 50 років серце чоловіка в хвилину ударяє 84 рази, а 25-літньої жінки — 70 разів. Через півроку спільного життя серцевий ритм в обох вирівнюється до 76 ударів у хвилину.

СЕКРЕТ ДОВГОЛІТТЯ — РАННІЙ ШЛЮБ

    Житель міста Ель-Хурма в Саудівській Аравії якось розчарувався тим, що його друга дружина занадто стара. Поняття старості річ розтяжна. Самому сластолюбцеві до того моменту виповнилося вісімдесят дев’ять років, а його другій дружині «цілих» тридцять.

    Однак цього року розчарування дев’яностолітнього Салеха Ад-Дасари як рукою зняло. Адже саме друга, «переспіла» дружина подарувала буркунові спадкоємця. На радостях молодий батько прийняв рішення взяти в будинок третю дружину, що була б удвічі молодшою за другу.

    Газета «Ел-Медина» повідомляє з посиланням на одного із друзів щасливого батька, що він харчується тільки натуральними продуктами, не курить і як дійсний мусульманин не доторкається до спиртного.

    Ад-Дасарі все життя працював шкільним учителем. Він вийшов на пенсію кілька років тому, однак зберігає зв’язок зі школою і періодично приходить допомагати молодим викладачам. Довгожитель радить женитися якомога раніше.

    На думку вчителя «шлюб уберігає від гріха і сприяє вивченню таких життєво важливих «наук», як прийняття рішень і несення відповідальності за ці рішення». «Це саме те, чого не вистачає сучасним молодим людям», — стверджує Ад-Дасарі.

    У зв’язку з цим і наступна розповідь, що лише, на перший погляд, не має до довголіття прямого відношення. Отже, слово дочці, дружині і матері, що з повсякденного створила велике…

ПІД ЧАС СІМЕЙНОГО ОБІДУ КРАЩЕ ГОВОРИТИ ПРО ПРИЄМНЕ

    Мудра думка, подумала я, і по-новому глянула на недільні обіди у своїй родині. Бабуся звичайно слухає радіо, начебто новини цікавіше життя близьких. Я, користуючись тим, що нарешті перед очима дитина, а не товариші по службі, намагаюся за півгодини виправити всі недоліки в його вихованні. Сам спадкоємець так і норовить, підхопивши тарілку, ушитись в кімнату до телевізора, де в цей час йдуть мультики. Ні, так справа не піде, і я наклала заборону на ТВ, радіо і газети за обіднім столом, а також і на будь-які неприємні розмови про те, що хтось погано учиться, не слухається, не робить зарядку. Відтепер під час обіду ми повинні говорити тільки на приємні теми.

    Не можна сказати, що домочадці — сприйняли нововведення з захватом, але, побуркотівши, упокорилися, а потім і звикли до такого стилю життя. Тепер недільні обіди в родині — це час компліментів, обговорень планів на свята, розмови про все гарне.

    Приємна бесіда за їжею має і фізіологічний аспект. Недарма в кухні східних народів існує правило: не прийматися за трапезу, якщо схвильовані або роздратовані. Процес травлення цього не любить. Я думаю, зі східними мудрецями погодилися б і багато лікарів-педіатрів.

ПАРАДНА СЕРВІРОВКА

    Учити дітей правильно поводитися за столом треба починати як найраніше. Чим діти молодші, тим швидше вони сприймають усі тонкощі поводження й охоче додержуються правил. Дошколята з задоволенням допомагають накривати на стіл, а заодно й учаться сервіровці. Ставимо на стіл великі, дрібні тарілки, на них — глибокі для супу. Ніж — праворуч, лезом до тарілки. Поруч — ложка, ліворуч — віделка. Для дитини це приємна гра. Зате потім він буде почувати себе невимушено й у ресторані, і за святковим столом у гостях. І навіть якщо йому рано поки пояснювати, що за правилами етикету розливати за столом вино повинна молода неодружена людина, що сидить праворуч від господарки будинку, то створити звичку сідати за недільний стіл так, як вимагає етикет, уже можна. Мама — напроти папи, син -по її праву руку, дочка — праворуч від папи.

У 3-4 роки дитина вже може керуватися віделкою і ножем. Тільки віделку і столовий ніж підберіть «дитячого» розміру. Між іншим, уміння розрізати на тарілці шматочок шинки або сосиску за допомогою ножа і віделки — своєрідне тренування дрібної моторики, що, у свою чергу, розвиває мозок. Так що дитина, що з малих років їсть правильно, — розумна дитина.

Промокніть після їжі губи серветкою, скажіть один одному спасибі за прекрасний обід і побачите, як маля «змавпує» і усе повторить за вами. От так прищеплюються гарні манери.

У кожної господарки є в будинку парадний сервіз, що зберігається в буфеті і чекає не дочекається приходу гідних гостей. Але ні принц Уельский, ні англійська королева все щось у гості не їдуть, тому часто ми ставимо на стіл різнокаліберні тарілки і щербаті чашки з тріщинками, «для своїх». До недільного обіду просто необхідний парадний сервіз, а також срібні прилади і красиві серветки.

ВИХОВАННЯ СМАКУ

Приводів покапризувати дошкільники знаходять багато. Не хочуть багато дітей їсти корисні, необхідні, на погляд дорослих, продукти. Може саме тому, що дорослі їх до цих продуктів вчасно не привчили. А діти страшно консервативні в їжі: що знають, те і їдять. А може, і тому, що виховання смаку — процес дуже довгий.

Дитячі дієтологи радять після трьох років поступово розширювати список блюд, пропонованих малятам. Не треба їм тільки давати копченості, маринади, соління. Але не засмучуйтеся, якщо дитина навідріз відмовиться їсти, наприклад, рибу або печінку, холодець або розсольник.

Маля звикло до прісного, не настільки виразного смаку. Специфічний запах риби, яку дієтологи, боячись алергійних реакцій, не поспішають рекомендувати маленьким дітям або гіркуватий смак печінки відштовхують малят. Вихід у тім, щоб «зм’якшувати» цю їжу — з риби робити котлети, з печінки — паштети. І утішати себе тим, що з віком смаки міняються. Усі в дитинстві відверталися від якихось блюд, а тепер у більшості випадків спокійно їмо, часто не без задоволення.

До речі, недільний сімейний — прекрасна школа виховання смаку. Красиво сервіроване блюдо можна спробувати, відщипнувши, під добросердими поглядами батьків, маленький шматочок з папиной тарілки. «Це для дорослих? Я теж уже великий!»

Поради на кожен день

ФОРМУЛА ЩАСЛИВОЇ РОДИНИ: СІМ КОМПЛИМЕНТІВ НА ОДНЕ ГЛУЗУВАННЯ

    Вчені вирахували формулу щасливої родини. Вона виявилася напричуд простою: сім комплиментів на одне глузування. На їх думку, головна причина практично усіх сімейних конфліктів і скандалів — це повальна психологічна неосвіченість, яка вияляється у дуже  поширеній дурній звичці, як „роздача психологічних ляпасів. Підковирки і кепкування, нотації і докори ми звикли раздавати направо і наліво, не задумуючись над тим, як це сприймається любимими і близькими.

Виявляється, людина буде відчувати себе психологічно комфортно, якщо співвідношення між такими „оплеухами” і компліментами складе 1:7. Тобто, на 7 компліментів повинно приходитися не більше однієї підковирки. Зовсім без гидкостей-підковирок в сімейному житті не обійтися, інакше як би ми могли отримувати задоволення вд компліментів?

А як же правильно сприймати компліменти? Якщо ви впевнені, що комплімент вами цілком заслужений, просто подякуйте за нього. І ще: дуже важливо вміти робити компліменти… самому собі! Так, саме вголос можна і перед дзеркалом. Головне — не перед „другою половиною”. Тут важливо не переборщити і не перегнути палку — комплімент „тихо сам с собою” повинен бути абсолютно щірий.

При чоловіку інколи користно себе… покартати. У відповідь ви зразу ж отримаєте безліч похвал. Взагалі, давайте говорити один одному компліменти — внакладі не залишиться ніхто, а вигідно буде всім. Адже вони мають чудову властивість — повертатися назад.

   Саме ця добра порада відкриває нам ще один дуже важливий шлях до досягнення довголіття…

(Далі буде).

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *